Yaraş’ta Düğün 1960

Yaraş’ta Düğün 1960


“Yaraş’ta Düğün 1960” Seyircisiyle Buluşuyor

Menteşe ilçesinin Yaraş Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, kurdukları tiyatro topluluğu ile aylardır provalarını yaptıkları oyunlarını sahnelemeye hazırlanıyorlar. Gündüzleri bağ, bahçede akşamları ise kendilerinin yazdığı köy düğününün provalarına çalışan kadınlar, “Yaraş’ta Düğün 1960“ adlı oyunlarının perdelerini, 29 Mayıs Pazartesi Günü Saat: 20.30’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde tiyatro severlere açacaklar.

Menteşe Belediyesi ve Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin destekleriyle çalışmalarını tamamlayan topluluk, kadınlara fırsat verildiği takdir de neleri yapabileceklerinin başarılı bir örneği.

Yaraş Köyü Drama Topluluğunu, provalar boyunca yalnız bırakmayan Başkan Gümüş, “Biz kırsal kesimde yaşayan insanların şehirdekiler gibi her türlü sosyal imkana sahip olmalarını, yaşam standartlarını yükseltmelerini istiyoruz. Hazırlanan tiyatro oyunu ile köyde yaşayan kadınların fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini göstermiş oluyoruz. Tüm halkımızı Yaraş Mahallesi kadınlarının hazırladıkları bu güzel oyunu izlemeye davet ediyorum. ” diye konuştu.

Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Funda Karadağ Dural, birkaç gün sonra sahnelenecek oyunla amaçlarının, kırsalda yaşayan kadınların istedikten sonra neler yapabileceğini göstermek olduğunu ifade etti.

Yaraş Mahallesi kadınlarını oyuna hazırlayan tiyatro eğitmeni Ayhan İçöz de,” Biz burada Türkiye’de ilk defa olan bir olayı gerçekleştiriyoruz. Doğaçlama tiyatro dediğimiz bu yöntem ile 1960 yılındaki örf, adet ve geleneklerimizi sahneye taşıyoruz. Burada oyunu Yaraş Mahallesi kadınları kendileri yazıyor, kendileri oynuyor.” dedi.

Yaraş Mahallesi kadınları ise aylardır provalarını yaptıkları oyunlarını sahneleyerek seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Bugün son provalarını yapan kadınların, “Yaraş’ta Düğün 1960“ adlı oyunları, 29 Mayıs Pazartesi Günü Saat: 20.30’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde tiyatro severlerle buluşacak.