Film Gösterimi – Yün Bebek

yunbebek251116
Film Gösterimi – Yün Bebek
“Anadolu Kadınının Şiddetle Hikayesi”

Menteşe Belediyesi, Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde “Yün Bebek” film gösterimi ile Anadolu Kadınının Şiddetle Hikayesini anlatacak.
Yönetmenliğini ve senaryosunu Ümmiye Koçak’ın yaptığı, oyuncu kadrosunun tamamını Mersin Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu üyeleri ile bölgede yaşayan köylü kadınların oluşturduğu film, Anadolu kadının gözünden, kadına uygulanan fiziksel ve sözlü şiddeti anlatıyor. Yün Bebek, aynı zamanda her türlü iş yükünün altında ezilmeye bırakılan kadının hayatına ışık tutuyor.
Newyork film festivalinde “En İyi Avrasyalı Kadın” ödülü alan bir film, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddet Gününde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde Saat: 13.30’da izleyicisiyle buluşacak. Film gösterimi sonrasında Yönetmen Ümmiye Koçak bir söyleşi gerçekleştirecek.
Filmin Hikayesi;
Toroslar’ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif’in hayatı babaannesi ve dağlar arasına sıkışıp kalmıştır. Babaannesinin kendisine ve annesine yaptığı baskı, hayatlarını mutsuz bir hale getirmiştir. Elif’in annesi Hatice ise gün boyu yemek, temizlik, odun toplama, süt sağma işlerinin yanında bir de kaynanasının hakaretleriyle boğuşmaktadır. Tüm bu baskılar yetmezmiş gibi Hatice’nin ikincisi kocası olan Ali de annesinin baskısıyla Hatice’ye kötü davranmaktadır. Evin koca karısı için ortada memnun olunacak hiçbir şey yoktur. Elif’in küçük dünyası evdeki iktidar çatışmasının ortasında ezilmektedir. Bu dünya, küçük bir yün bebek ile hareketlenir. Arkadaşında gördüğü yün bebek Elif için hayata tutunmak ve mücadele etmek için bir dayanak olacaktır.