Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü Etkinliklerle Kutlanacak

Dünya Çevre Günü olan 5 Haziran, Menteşe Belediyesi ve Muğla Çevre Geliştirme Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliklerle kutlanacak. Menteşe 3. Okullar arası Atık Toplama Yarışması ödül töreni ile başlayacak etkinlik takviminde çevre yürüyüşü, uçurtma şenliği, pazar filesi ve kireç dağıtımı yer alıyor.
Etkinlikler ile ilgili bilgi veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Muğla Çevre Geliştirme Derneği ile Okullar arası Atık Toplama Yarışmasının düzenlendiğini belirterek, “İlçemizdeki ilk ve orta öğretim okullarına açık olan ve geleneksel hale getirdiğimiz Menteşe Okullar arası Atık Toplama Yarışmasının üçüncüsünü düzenledik. Bu yarışmamızda amacımız çocuklarımızın çevre bilincini erken yaşlarda edinmelerini sağlamak. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için öncelikli görevimiz çevre bilinci geliştirmek, yaşanabilir, sağlıklı bir çevre ve dünya için çevreyle barışık bir hayat sürmektir. Menteşe Belediyesi olarak geri kazanım, atık toplama, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi hizmetler ile sağlıklı kentleşme yolunda çok önemli adımlar attık. Bu anlamda üçüncüsünü düzenlediğimiz Menteşe Okullar arası Atık Toplama Yarışmasına katılım gösteren okullarımıza teşekkür ediyor, ödüllendirilecek okullarımıza ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
“Evlerinin bacalarına kadar temiz ve beyaz Muğlalılar”
Başkan Gümüş 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında geleneksel kireç dağıtımının da yapılacağını belirterek, “İsmet İnönü bir Muğla ziyaretinde, Cumhuriyet Meydanı’nda Muğlalılara seslenirken, ‘Evlerinin bacalarına kadar temiz ve beyaz Muğlalılar’ demiştir. Bu sözden hareketle ilçemizde yıllardır ücretsiz olarak kireç dağıtımı yapılır. Geleneksel kireç dağıtımımızı bu yıl Saburhane Meydanında yapacağız” dedi.
Etkinlik ortaklarından Muğla Çevre Geliştirme Derneği Başkanı Nihal Yılmaz da yaptığı açıklamada, “Özellikle okullarda tüketilen kâğıtların çöpe gitmeden kaynağından ayrıştırılarak kazanılması, kağıt tüketiminin en aza indirilmesi öğrencilerin alışkanlıkları benimseyip uygulamasıyla mümkün olacaktır. Geri dönüşüm bilincinin artması için sivil toplum kuruluşları olarak herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.
5 Haziran 2017 Pazartesi Günü Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde yapılacak Menteşe 3. Okullar arası Atık Toplama Yarışması Ödül töreni ile başlayacak olan etkinlikler, 6 Haziran Salı Günü Çevre Yürüyüşü, 7 Haziran Çarşamba Günü Kent Parkdaki Uçurtma Şenliği, 8 Haziran Perşembe, Pazar yerinde alışveriş filesi dağıtımı ve 10 Haziran Cumartesi Saburhane Meydanı’ndaki kireç dağıtımı ile devam edecek.