Avrupalılar, Yaraşlı Kadınlara Hayran Kaldı

Avrupalılar, Yaraşlı Kadınlara Hayran Kaldı

Karya Kadın Derneği, Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği proje ile 8 Avrupa ülkesinden 29 katılımcı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı Kontrolünde, Avrupa Komisyonu Erasmus hibesi ile Menteşe’de bir araya geldi. “Kırsal Alanda Kadın Girişimciler” konulu proje kapsamında, Yaraş Mahallesi Kadın Tiyatro Topluluğunun gösterisi Avrupa’dan katılımcıların büyük beğenisini topladı.
Kırsal alanda kadın girişimciliği arttırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, katılımcılara bir sunum yaptı.
Sunumda Menteşe Belediyesi’nin kırsaldaki kadınlara vermiş olduğu destekleri anlatan Başkan Gümüş, “Büyükşehir Yasası ile birlikte 2014 Yılının Nisan ayında kurulan belediyemizde çalışan kadın personel sayımız sadece 49 iken, 3 yıl da bu sayıyı 122’ye çıkardık. Ayrıca 8 kadın personel birim müdürü olarak görev yapıyor.” dedi.
Başkan Gümüş, Menteşe Belediyesi olarak Üretici Pazarı, KETEM, Gebe Okulu, Yaraş Mahallesi Kadın Tiyatro Topluluğu, Kış Kursları, Bisiklet Kursları, Kanserle Dans Ediyoruz etkinliği ve Sekibaşı Kadın Dayanışma Merkezinde kurulan kitaplık gibi projeler ile kırsalda ve kentte yaşayan kadın girişimci sayısını arttırmayı ve kadınlara hayat boyu destek olmaya hedeflediklerini belirtti.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün kırsalda kadınların desteklenmesinin önemine değinerek, “Kadınlar hayatın her alanında bizlerle beraber. Bu anlamda Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde hayata geçirdiğimiz proje ve hizmetlerimiz ile kadınların yanında, onlara destek olmaya çalışıyor, bu yönde yeni projeler üretiyoruz. “dedi.
Konuşmaların ardından Yaraş Mahallesi Kadın Tiyatro Topluluğu bir oyun sergiledi. Tiyatro oyunu katılımcıların büyük beğenisini topladı.
Girişimcilik kavramının kadın erkek eşitliği yönünde en etkili şekilde kullanılması, kırsal alanda kadın girişimci sayısının arttırılması, kadın erkek arasındaki eşitliğe iş hayatı ve haklar boyutunda destek sağlanması ve kırsal alanda kalkınmaya katkı sağlanmasını amaçlayan proje kapsamında, Slovakya, Bulgaristan, İtalya, Romanya, Almanya, Letonya, Portekiz ve Makedonya’dan gelen 29 katılımcı, 25 Kasım 2017 tarihine kadar Menteşe’de ağırlanacak.