5 Haziran Dünya Çevre Günü

cevregunu_05062016

Menteşe Belediyesi ve Muğla Çevre Geliştirme Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Menteşe 2. Okullar arası Atık Toplama Yarışması ödülleri sahiplerini buluyor. Ödül töreni 3 Haziran 2016 Cuma Günü Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Muğla Çevre Geliştirme Derneği ile Okullar arası Atık Toplama Yarışmasının düzenlendiğini belirterek, “İlçemizdeki ilk ve orta öğretim okullarına açık olan ve geleneksel hale getirdiğimiz Menteşe Okullar arası Atık Toplama Yarışmasının ikincisini düzenledik. Bu yarışmamızda amacımız çocuklarımızın çevre bilincini erken yaşlarda edinmelerini sağlamak. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için öncelikli görevimiz çevre bilincini geliştirmek, yaşanabilir, sağlıklı bir çevre ve dünya için çevreyle barışık bir hayat sürmektir. Menteşe Belediyesi olarak geri kazanım, atık toplama, çevre kirliliğin önlenmesi gibi hizmetler ile sağlıklı kentleşme yolunda çok önemli adımlar attık. En son Büyükşehir Belediyemizin ile temellerini geçtiğimiz günlerde birlikte attığımız Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin, geleceğimiz için atılan çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Temiz bir çevre, sağlıklı bir toplum oluşturulmasında çok önemli olduğunu düşündüğüm bu tesis, yaşam kalitemizi de arttıracaktır. Bu anlamda ikincisini düzenlediğimiz Menteşe Okullar arası Atık Toplama Yarışmasına katılım gösteren okullarımıza teşekkür ediyor, ödüllendirilecek okullarımıza ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
“Evlerinin bacalarına kadar temiz ve beyaz Muğlalılar”
Başkan Gümüş 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında geleneksel kireç dağıtımının da yapılacağını belirterek , “İsmet İnönü bir Muğla ziyaretinde, Cumhuriyet Meydanı’nda Muğlalılara seslenirken, “Evlerinin bacalarına kadar temiz ve beyaz Muğlalılar” demiştir. Bu sözle hareketle ilçemizde yıllardır ücretsiz olarak kireç dağıtımı yapılır. Geleneksel kireç dağıtımımızı bu yıl Karşıyaka Mahallemizde yapacağız. Bizim için temizliği ve saflığı ifade eden beyaz badananın yapıldığı özellikle sit bölgesindeki tescilli evlerimiz, her zaman yerli ve yabancı misafirimizin ilgisini çekmiştir” dedi.
Başkan Gümüş ayrıca 5 Haziran 2016 tarihinden itibaren çocuklara yönelik yaz dönemi boyunca devam edeceğini belirterek, “Yaz ayları boyunca çocuklarımız da çevre bilincini aşılamak için, 30 adet atık pil, 2 litre bitkisel atık yağ ve 2 büyük poşet ambalaj atığı getiren çocuklarımıza futbol, basketbol ve hentbol topu hediyeli atık toplama yarışması düzenliyoruz” dedi.
Etkinlik ortaklarından Muğla Çevre Geliştirme Derneği Başkanı Nihal Yılmaz da yaptığı açıklamada, “Özellikle okullarda tüketilen kağıtların çöpe gitmeden kaynağından ayrıştırılarak kazanılması, kağıt tüketiminin en aza indirilmesi öğrencilerin alışkanlıkları benimseyip uygulamasıyla mümkün olacaktır. Geri dönüşüm bilincinin artması için sivil toplum kuruluşları olarak herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. 03 Haziran 2016 Cuma Günü Menteşe 2. Okullar arası Atık Toplama Yarışması Ödül töreni ile başlayacak olan etkinlikler, 04 Haziran 2016 Cumartesi Günü Doğa Yürüyüşü, 05 Haziran 2016 Pazar Günü Karşıyaka Mahallesinde Kireç Dağıtımı ve 06 Haziran 2016 Pazartesi günü de Akbük Kıyı Temizliği etkinlikleri ile devam edecek.